Page images
PDF
EPUB
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][ocr errors]
[blocks in formation]
[blocks in formation]

OF THE

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES

FIRST CIRCUIT.

Comprising Maine, Massachusetts, New Hampshire, and Rhode Island.

JUSTICE OLIVER WENDELL HOLMES, of Massachusetts. Appointed December 4, 1902, by President Roosevelt.

SECOND CIRCUIT.

Comprising Connecticut, New York, and Vermont.

JUSTICE RUFUS W. PECKHAM, of New York. Appointed December 9, 1895, by President Cleveland.1

JUSTICE HORACE H. LURTON, of Tennessee.

President Taft.

Appointed December 20, 1909, by

THIRD CIRCUIT.

Comprising Delaware, New Jersey, and Pennsylvania.

JUSTICE WILLIAM H. MOODY, of Massachusetts. by President Roosevelt.

FOURTH CIRCUIT.

Appointed December 17, 1906,

Comprising Maryland, North Carolina, South Carolina, Virginia, and West Virginia. CHIEF JUSTICE MELVILLE W. FULLER, of Illinois. Appointed July 20, 1888, by

President Cleveland.2

FIFTH CIRCUIT.

Comprising Alabama, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, and Texas. JUSTICE EDWARD D. WHITE, of Louisiana. Appointed February 19, 1894, by President Cleveland.

SIXTH CIRCUIT.

Comprising Kentucky, Michigan, Ohio, and Tennessee.

JUSTICE JOHN M. HARLAN, of Kentucky. Appointed November 29, 1877, by Presi dent Hayes.

SEVENTH CIRCUIT.

Comprising Illinois, Indiana, and Wisconsin.

JUSTICE WILLIAM R. DAY, of Ohio. Appointed February 25, 1903, by President

Roosevelt.

EIGHTH CIRCUIT.

Comprising Arkansas, Colorado, Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, New Mexico, North Dakota, Oklahoma, South Dakota, Utah, and Wyoming. JUSTICE DAVID J. BREWER, of Kansas. Appointed December 18, 1889, by President Harrison. 3

JUSTICE CHARLES E. HUGHES, of New York. Appointed May 2, 1910, by President Taft.

NINTH CIRCUIT.

Comprising Alaska, Arizona, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada,

Oregon, and Washington.

JUSTICE JOSEPH MCKENNA, of California. Appointed January 21, 1898, by President McKinley.

Died October 24, 1909.

Died July 4, 1910.

Died March 28, 1910.

30 S.O.

(iv)

« PreviousContinue »